Vestnordisk Råds arbejde tilrettelægges og ledes af præsidiet, som består af Rådsformanden samt et medlem udpeget fra hver af de to øvrige delegationer.


Vestnordisk Råds Præsidium

Henrik Old
formand
henriko@logting.fo
Javnaðarflokkurin, Færøerne
Siverth_K_Heilmann
Siverth K. Heilmann
1. vice-formand
sikhe@inatsisartut.gl
Atassut

Gudjon Brjansson
Guðjón S. Brjánsson
2. vice-formand
gudjonb@althingi.is
Samfylkingin, Island

Færøernes delegations medlemmer i Vestnordisk Råd

Henrik Old
Delegationsformand
henriko@logting.fo
Javnaðarflokkurin

Edva Jacobsen
næstformand
edvaj@logting.fo
Sambandsflokkurin
Heðin Zachariasen
hedinz@logting.fo
Fólkaflokkurin

Steffan Klein Poulsen
steffanp@logting.fo
Miðflokkurin
Høgni Karsten Hoydal
hognih@logting.fo
Tjóðveldi
Ruth Vang
ruthv@logting.fo
Framsókn

Suppleanter
  • Bjarni Hammer, Javnaðarflokkurin
  • Magnus Rasmussen, Sambandsflokkurin
  • Annika Olsen, Fólkaflokkurin
  • Bill Justinussen, Miðflokkurin
  • Páll á Reynatúgvu, Tjóðveldi
  • Bjarni Kárason Petersen, Framsókn

Grønlands delegations medlemmer i Vestnordisk Råd

Siverth_K_Heilmann
Siverth K. Heilmann
delegationsformand
sikhe@inatsisartut.gl
Atassut

Doris J. Jensen
næstformand
dojj@inatsisartut.gl
Siumut
Pipaluk Lynge-Rasmussen
pilyr@inatsisartut.gl
Inuit Ataqatigiit

Charlotte Pike
chapi@inatsisartut.gl
Siumut
Paneeraq Olsen
panol@inatsisartut.gl
Naleraq

Anders Olsen
Anders Olsen
anols@inatsisartut.gl
Siumut

Suppleanter
  • Mala Høy Kúko, Siumut
  • Emanuel Nûko, Naleraq
  • Kim Kielsen, Siumut
  • Mariia Simonsen, Inuit Ataqatigiit
  • Harald Bianco, Inuit Ataqatigiit
  • Aqqalu Jerimiassen, Atassut

Islands delegations medlemmer i Vestnordisk Råd

Gudjon
Guðjón S. Brjánsson
Delegationsformand
gudjonb@althingi.is
Samfylkingin
Thorunn
Þórunn Egilsdóttir
næstformand
thorunne@althingi.is
Framsóknarflokkurinn
Bryndis_Haralds
Bryndís Haraldsdóttir
bryndish@althingi.is
Sjálfstæðisflokkurinn
Lilja Rafney Magnúsdóttir
Lilja Rafney Magnúsdóttir
lrm@althingi.is
Vinstri-Græn
Guðmundur Ingi Kristinsson
gudmundurk@althingi.is
Flokkur fólksins
Asmundur Fridriksson
Ásmundur Friðriksson
asmundurf@althingi.is
Sjálfstæðisflokkurinn
Suppleanter
  • Albertína Friðbjörg Elíasdóttir (Samfylkingin)
  • Birgir Ármannsson (Sjálfstæðisflokkurinn)
  • Halla Signý Kristjánsdóttir (Framsóknarflokkurinn)
  • Inga Sæland (Flokkur fólksins)
  • Njáll Trausti Friðbertsson (Sjálfstæðisflokkurinn)
  • Ólafur Þór Gunnarsson (Vinstrihreyfingin – grænt framboð)

Vestnordisk Råds arbejdsgruppe om arktiske anliggender

  • Grønland: Sofia Geisler, Steen Lynge (suppleant)
  • Færøerne: Edva Jacobsen, Høgni Hoydal (suppleant)
  • Island: Bryndís Haraldsdóttir, Lilja Rafney Magnúsdóttir (suppleant)