Kalaallisut

Nunat Avannarliit Killiit Siunnersuisoqatigiiffiata anguniagarai

  • Nunat Avannarliit Killiit soqutigisaat pillugit suleqatigiissallutik.
  • Peqatigiillutik Atlantikup Avannaani pisuussutit uumassusillit uumaatsullu kulturilu paarissallugit, Nunallu Avannarliit Killiit soqutigisaasa ineriartortinneqarnerannut naalakkersuisut aqqutigalugit ikiuutissallutik, minnerunngitsumik pisuussutinik iluaquteqarniarnermik aqutsineq, mingutsitsineq il.il. eqqarsaatigalugit annertuumik ajornartorsiortoqalersillugu.
  • Naalakkersuisut Nunat Avannarliit Killiit eqqarsaatigalugit suleqatigiinnerat malinnaavigalugulu malitseqartittassallugu.
  • Nunat Avannarliit Siunnersuisoqatigiiffiat suleqatigissallugu, Nunallu Avannarliit suleqatigiinneranni Nunat Avannarliit Killiit soqutigisaat eqqarsaatigalugit atassuteqaataassallutik.
  • Nunat Avannarliit Killiit suleqatigiiffiisa aamma inuiaat nunallu tamalaat akornanni suleqatigiiffiit allat, tassunga ilanngullugu issittumi avannarlermi inatsisartut akornanni suleqatigiinnerup, akornanni inatsisartutigoortumik atassuteqaataassalluni

Vestnordisk Råds Præsidium

Vestnordisk Råds arbejde tilrettelægges og ledes af præsidiet, som består af Rådsformanden samt et medlem udpeget fra hver af de to øvrige delegationer.

Færøernes delegation

Færøernes delegation i Vestnordisk Råd bliver valgt af Færøernes lagting.
Færøernes delegations medlemmer i Vestnordisk Råd efter Lagtingsvalget i 2012.

Kári Páll Højgaard : Delegationsformand og Præsident

Kári Páll Højgaard

Delegationsformand og Præsident

kariph@logting.fo

Nýji Sjálvstýri

Jørgen Niclasen : næstformand

Jørgen Niclasen

næstformand

jorgen@logting.fo

Fólkaflokkurin

Bjørt Samuelsen :

Bjørt Samuelsen

bjorts@logting.fo

Tjóðveldi

Joen Magnus Rasmussen :

Joen Magnus Rasmussen

joenmr@logting.fo

Fólkaflokkurin

Magni Laksáfoss :

Magni Laksáfoss

magnil@logting.fo

Sambandsflokkurin

Bill Justinussen :

Bill Justinussen

billj@logting.fo

Miðflokkurin

Suppleanter

Rodmundur Nielsen, Janus Rein, Alfred Olsen, Rigmor Dam, Kristina Háfoss, Jenis av Rana

Grønlands delegation

Grønlands delegation i Vestnordisk Råd bliver valgt af Grønlands Inatsisartut.
Grønlands delegations medlemmer i Vestnordisk Råd

Hans Enoksen : Delegationsformand og 1.vicepræsident

Hans Enoksen

Delegationsformand og 1.vicepræsident

hans@inatsisartut.gl

Partii Naleraq,
Grønland

Stine Egede : næstformand

Stine Egede

næstformand

sege@inatsisartut.gl

Inuit Ataqatigiit,
Grønland

Steen Lynge :

Steen Lynge

kelbe@inatsisartut.gl

Demokraatit,
Grønland

Anders Olsen :

Anders Olsen

anols@inatsisartut.gl

Siumut,
Grønland

Nikkulaat Jeremiassen :

Nikkulaat Jeremiassen

nije@inatsisartut.gl

Siumut,
Grønland

Múte Bourup Egede :

Múte Bourup Egede

mube@nanoq.gl

Inuit Ataqatigiit,
Grønland

Suppleanter
Doris Jakobsen, Jens Immanuelsen, Finn Karlsen, Anders Olsen, Agathe Fontain, Ane Hansen

Islands delegation

I Islands delegation sidder:

Guðjón S. Brjánsson : 2.vicepræsident

Guðjón S. Brjánsson

2.vicepræsident

gudjonb@althingi.is

Samfylkingin, Ísland

Þórunn Egilsdóttir : næstformand

Þórunn Egilsdóttir

næstformand

thorunne@althingi.is

Framsóknarflokkurinn

Bryndís Haraldsdóttir :

Bryndís Haraldsdóttir

bryndish@althingi.is

Sjálfstæðisflokkurinn

Lilja Rafney Magnúsdóttir :

Lilja Rafney Magnúsdóttir

lrm@althingi.is

Vinstri-Græn

Inga Sæland :

Inga Sæland

ingasaeland@althingi.is

Flokkur fólksins

Ásmundur Friðriksson :

Ásmundur Friðriksson

asmundurf@althingi.is

Sjálfstæðisflokkurinn

Suppleanter
Ásmundur Einar Daðason, Haraldur Einarsson, Lilja Rafney Magnúsdóttir, Óttarr Proppé, Jón Gunnarsson, Sigríður Ingibjörg Ingadóttir