Kalaallisut

Nunat Avannarliit Killiit Siunnersuisoqatigiiffiata anguniagarai

  • Nunat Avannarliit Killiit soqutigisaat pillugit suleqatigiissallutik.
  • Peqatigiillutik Atlantikup Avannaani pisuussutit uumassusillit uumaatsullu kulturilu paarissallugit, Nunallu Avannarliit Killiit soqutigisaasa ineriartortinneqarnerannut naalakkersuisut aqqutigalugit ikiuutissallutik, minnerunngitsumik pisuussutinik iluaquteqarniarnermik aqutsineq, mingutsitsineq il.il. eqqarsaatigalugit annertuumik ajornartorsiortoqalersillugu.
  • Naalakkersuisut Nunat Avannarliit Killiit eqqarsaatigalugit suleqatigiinnerat malinnaavigalugulu malitseqartittassallugu.
  • Nunat Avannarliit Siunnersuisoqatigiiffiat suleqatigissallugu, Nunallu Avannarliit suleqatigiinneranni Nunat Avannarliit Killiit soqutigisaat eqqarsaatigalugit atassuteqaataassallutik.
  • Nunat Avannarliit Killiit suleqatigiiffiisa aamma inuiaat nunallu tamalaat akornanni suleqatigiiffiit allat, tassunga ilanngullugu issittumi avannarlermi inatsisartut akornanni suleqatigiinnerup, akornanni inatsisartutigoortumik atassuteqaataassalluni

Vestnordisk Råds Præsidium

Vestnordisk Råds arbejde tilrettelægges og ledes af præsidiet, som består af Rådsformanden samt et medlem udpeget fra hver af de to øvrige delegationer.

Færøernes delegation

Færøernes delegation i Vestnordisk Råd bliver valgt af Færøernes lagting.
Færøernes delegations medlemmer i Vestnordisk Råd efter Lagtingsvalget i 2012.

Kári Páll Højgaard : Delegationsformand og 1.vicepræsident

Kári Páll Højgaard

Delegationsformand og 1.vicepræsident

kariph@logting.fo

Nýji Sjálvstýri

Jørgen Niclasen :

Jørgen Niclasen

jorgen@logting.fo

Fólkaflokkurin

Bjørt Samuelsen :

Bjørt Samuelsen

bjorts@logting.fo

Tjóðveldi

Joen Magnus Rasmussen :

Joen Magnus Rasmussen

joenmr@logting.fo

Fólkaflokkurin

Magni Laksáfoss :

Magni Laksáfoss

magnil@logting.fo

Sambandsflokkurin

Bill Justinussen :

Bill Justinussen

billj@logting.fo

Miðflokkurin

Suppleanter

Rodmundur Nielsen, Janus Rein, Alfred Olsen, Rigmor Dam, Kristina Háfoss, Jenis av Rana

Grønlands delegation

Grønlands delegation i Vestnordisk Råd bliver valgt af Grønlands Inatsisartut.
Grønlands delegations medlemmer i Vestnordisk Råd

Lars Emil Johansen : Delegationsformand og 2.vicepræsident

Lars Emil Johansen

Delegationsformand og 2.vicepræsident

larsemil@inatsisartut.gl

Siumut

Justus Hansen :

Justus Hansen

justus@inatsisartut.gl

Demokraatit

Iddimanngiiu Bianco :

Iddimanngiiu Bianco

idjb@inatsisartut.gl

Inuit Ataqatigiit

Anders Olsen :

Anders Olsen

anols@inatsisartut.gl

Siumut

Nikolaj Jerimiassen :

Nikolaj Jerimiassen

nije@inatsisartut.gl

Siumut

Villy Olsvig :

Villy Olsvig

voils@inatsisartut.gl

Inuit Ataqatigiit

Suppleanter
Doris Jakobsen, Jens Immanuelsen, Finn Karlsen, Anders Olsen, Agathe Fontain, Ane Hansen

Islands delegation

I Islands delegation sidder:

Bryndís Haraldsdóttir :

Bryndís Haraldsdóttir

bryndish@althingi.is

Sjálfstæðisflokkur

Einar Brynjólfsson :

Einar Brynjólfsson

einarb@althingi.is

Píratar

Eygló Harðardóttir :

Eygló Harðardóttir

eygloha@althingi.is

Framsóknarflokkur

Lilja Rafney Magnúsdóttir :

Lilja Rafney Magnúsdóttir

lrm@althingi.is

Vinstri-Græn

Njáll Trausti Friðbertsson :

Njáll Trausti Friðbertsson

njallf@althingi.is

Sjálfstæðisflokkur

Pawel Bartoszek :

Pawel Bartoszek

pawelb@althingi.is

Viðreisn

Suppleanter
Ásmundur Einar Daðason, Haraldur Einarsson, Lilja Rafney Magnúsdóttir, Óttarr Proppé, Jón Gunnarsson, Sigríður Ingibjörg Ingadóttir